Viac amerických peňazí je pravdepodobne mimo krajiny ako v nej

Americké papierové peniaze sa tlačia iba na dvoch miestach – v zariadeniach Bureau of Engraving and Printing vo Washingtone, DC a Fort Worth v Texase –, ale hneď ako sa dostanú do obehu, skončia po celom svete. Dolár je celosvetovo tak dobre prijímaný, že americké doláre sú bežne prijímané aj v iných krajinách, a to nielen v bankách, ale pri každodenných interakciách. Väčšina amerických peňazí, ktoré opúšťajú krajinu, sa však nikdy nevrátia a finanční experti sa domnievajú, že polovica až dve tretiny všetkých bankoviek v obehu v USA sú v skutočnosti uchovávané mimo hraníc krajiny.

Je ťažké presne vystopovať, kde americká mena skončí po tom, čo opustí krajinu. Zatiaľ čo americká colná správa vyžaduje, aby cestujúci a ostatní hlásili prichádzajúcu a odchádzajúcu hotovosť , a banky monitorujú veľké zásielky bankoviek pri vstupe a výstupe z krajiny, neexistuje žiadny iný spôsob, ako sledovať, ako sú americké bankovky používané (alebo kde končia) po prekročení amerických hraníc.

Ekonómovia sa domnievajú, že americké peniaze sa stali populárny mimo krajiny vďaka svojej stabilite. Občania v krajinách s menej spoľahlivými menami často praktizujú „dolarizáciu“: používajú americké doláre vedľa (alebo ako) vlastnú formu výberového konania vo svojej domovine. Prechod na bezpečnejšiu formu peňazí, ktorá si lepšie zachováva svoju hodnotu, chráni pred búrlivými vzostupmi a pádmi, ktoré môžu spôsobiť finančné straty. Zatiaľ čo doláre sú bežne prijímané po celom svete, najmenej 11 krajín prijalo americké doláre ako svoju oficiálnu menu, vrátane Ekvádoru, Zimbabwe, Mikronézie a Britských Panenských ostrovov.