Veľký čínsky múr bol postavený s kašou v mažiari

Veľký čínsky múr, ktorý prechádza tisíce míľ cez východnú Áziu, je symbolom vojenského a technologického know-how krajiny už viac ako 2000 rokov. A vďaka tímu vedcov z univerzity Zhejiang teraz vieme, že tajomstvom jeho legendárnej odolnosti je… polievka z lepkavej ryže?

Ako je vysvetlené v Accounts of Chemical Research v roku 2010, vedci na tento objav narazili pri skúmaní vzoriek malty z Veľkého múru a ďalších dlhoročných čínskych budov. Uvedomili si, že malta je neobvyklý kompozit vytvorený z haseného vápna a congee, prvý je zahriaty typ vápenca vystavený vode a druhý je ryžová kaša podobná pudingu, ktorá sa bežne konzumuje v celej Ázii. V kombinácii s uhličitanom vápenatým z vápna pomohol komplexný uhľohydrát v congee známy ako amylopektín zastaviť vývoj kryštálov uhličitanu vápenatého v malte, čo viedlo k stlačenej štruktúre, ktorá dala starobylej bariére silu odolať zemetraseniu.

Aj keď nebola vynájdená až okolo piateho storočia nášho letopočtu, dlho potom, čo boli vyzdvihnuté počiatočné časti Veľkého múru, lepkavá ryžovo-vápenná malta bola použitá pre dobre zachované časti, ktoré zostali z dynastie Ming (14. až 17. storočia). Čo všetko dokazuje, že spolu s potravou krajiny s 1,4 miliardami obyvateľov táto jednoduchá kaša obsahuje dostatok energie, aby udržala historické stavby vo vzpriamenej polohe aj napriek najrôznejším nájazdom vyvolaným ľuďmi a prírodou.